تبلیغات
بی خیال دنیا ، بخند بابا


    بی خیال دنیا ، بخند بابا

بیا تو فقط بخند ، غم تعطیله  

اخبار پرسپولیسی
صفحات جانبی

آمار می‌گوید اكثر دوشنبه شب‌ها، آمار جرم و جنایت كاهش پیدا می‌كند. ارقام می‌گویند كه برق مصرفی در نیمه‌های شب دوشنبه به نسبت بقیه روزهای هفته افزایش پیدا می‌كند.

دوشنبه‌ شب‌ها پر از دردسر است برای والدین دانش‌آموزان! چرا كه مجبورند فرزندان خود را به زور بخوابانند.


دوشنبه‌ شب پر از خاطره است. خاطره‌هایی كه یكی از برنامه‌های تلویزیونی برایمان به ارمغان آورده است. اكثر روزهای سه‌شنبه نیز در مورد این برنامه مردمان كوچه و بازار صحبت می‌كنند.


صحبت از برنامه نود است. برنامه‌ای كه به خاطر اجرای فوق‌العاده تهیه كننده‌اش تبدیل به بهترین برنامه دهه اخیر تلویزیون كشورمان شده است.


مدتی طولانی كه قصد داشتیم نگاهی به ابعاد شخصیتی این مجری توانمند و گزارشگر محبوب فوتبال بیاندازیم. پس از چندین روز جستجو به نكاتی از زندگی او رسیدیم كه برای همگان جالب توجه خواهد بود.


عادل فردوسی‌پور! همین كلمه كافی است تا بدانید در مورد چه شخصیتی صحبت خواهیم كرد. آنچه در پی می‌خوانید نگاهی به جذاب‌ترین نكاتی است كه در مورد این مجری پیش آمده است.


متولد ماه مهر


عادل فردوسی‌پور متولد مهرماه سال 1353 در شهر تهران است. وی در محله شهرآرای تهران و در خانواده‌ای كرمانی الاصل به دنیا آمد. فردوسی‌پور نخستین فرزند این خانواده است و یك برادر و یك خواهر نیز دارد.


خانواده‌ای متوسط


پدر عادل متولد شهر رفسنجان است تحصیلات عالیه خود را در رشته برق گذرانده است. گفته می‌شود وضعیت مالی خانواده عادل، در حد متوسط بوده است كه كمتر پیش می‌آمده كه با مشكل مالی روبرو شوند.


تحصیلات


گزارشگر محبوب كشورمان دوره ابتدایی را در مدرسه «ذوقی»، دوره راهنمایی را در مدرسه «طالقانی» و دوره متوسطه را در دبیرستان معروف «البرز» گذرانده است. عادل فردوسی‌پور تحصیلات عالیه‌اش را در دانشگاه صنعتی شریف و تا مقطع فوق‌لیسانس ادامه داده است.


مدرس دانشگاه


بلافاصله پس از اتمام دوره كارشناسی ارشد به تدریس در دانشگاه صنعتی شریف مشغول شد. فردوسی‌پور به دلیل آنكه معدل بالای 17 داشته جزو دانشجویان زرنگ زمان خود محسوب می‌شد!


وی در حال حاضر به عنوان استاد درس زبان تخصصی رشته مهندسی صنایع در این دانشگاه مشغول به كار است.


استادی خو‌ش‌اخلاق و جدی


هنگام انتخاب واحد، دانشجویانی كه قصد دارند درس زبان تخصصی بردارند در همان دقایق ابتدایی شروع انتخاب واحد، درس را با استاد عادل فردوسی‌پور انتخاب می‌كنند. گفته می‌شود در كمتر از یك ساعت؛ ظرفیت كلاس استاد فردوسی‌پور، تكمیل می‌گردد.


دانشجویان عادل علاوه بر محبوبیت وی درباره نود، از نمره دادن فردوسی‌پور نیز راضی‌اند! از قرار معلوم حدود 90 درصد دانشجویان، نمره قبولی را از استاد فردوسی‌پور می‌گیرند.


كلاس‌های فردوسی‌پور روزهای سه شنبه برگزار می‌شود. دقیقا یك روز پس از اجرای برنامه نود، به همین خاطر همیشه كلاس‌هایش پر از بحث‌های داغ فوتبالی است. عادل معمولا در مواجهه با سئوالات دانشجویان در مورد برنامه‌هایش، صراحت كلام دارد و علاوه بر صحبت‌هایی كه در برنامه‌اش انجام می‌دهد، ناگفته‌هایش را در كلاس‌ها بیان می‌كند.


البته استاد فردوسی‌پور كه همواره، سر موقع در كلاس‌هایش حاضر می‌شود اجازه نمی‌دهد بیشتر از 20 دقیقه در مورد برنامه نود و فوتبال در كلاس بحث شود و هنگام درس دادن، كاملا جدی است.


انرژی مثبت عادل به دانشجویان


محبوبیت عادل در كلاس‌هایش نیز كاملا مشهود است. دانشجویان می‌گویند وقتی قسمتی از درس را متوجه نمی‌شوند و فردوسی‌پور را كلافه می‌كنند! با لبخند عادل مواجه می‌شوند.


وقتی عادل لبخند می‌زند و درس را برای چندمین بار به دانشجویان تفهیم می‌كند آنان نیز رغبت بیشتری پیدا می‌كنند و متوجه موضوع درسی می‌شوند.


تنی چند از شاگردانش می‌گویند وقتی عادل لبخند می‌زند، ناخودآگاه آنها نیز می‌خندند و جو كلاس به كلی تغییر می‌كند اما وقتی هنگام درس، دانشجویان با فردوسی‌پور، مزاح می‌كنند، با چهره كاملا جدی وی مواجه می‌شوند.


زندگی در صندوق عقب


جالب است بدانید عادل در ماشین شخصی‌اش كلكسیونی از لباس دارد. او در صندوق عقب ماشینش چندین دست لباس دارد كه در طول روز، آنها را عوض می‌كند.


اهل سینمای كلاسیك


فردوسی‌پور علاقه خاصی به سینما دارد و سینمای معناگرا را بیشتر می‌پسندد. او آثار كلاسیك سینمای جهان را دیده است و فیلم‌های كارگردانانی همچون؛ كوبریك، اسكورسینری، روهن پولانسكی، جیم جارموش را دوست دارد.


فردوسی‌پور به دلیل محبوبیتی كه در میان افراد جامعه دارد كمتر به سینما می‌رود. البته او سعی می‌كند فیلم‌های معروف هر دوره از جشنواره فیلم فجر را در سینما ببیند. او در میان فیلم‌های ایرانی، فیلم (گاو) را به شدت دوست دارد و گارگردانانی همچون: داریوش مهرجویی، مرحوم علی حاتمی و ... را قبول دارد.


در میان بازیگران نیز استاد عزت‌اله انتظامی و علی نصیریان را می‌پسندد.


اهل كتابخوانی


اوقات فراغتش را به سه موضوع اختصاص می‌دهد: كتابخوانی، ورزش و هنر.


عادل فردوسی‌پور، كتاب‌های زیادی را می‌خواند. او علاوه بر خواندن مقالات و كتابهای ورزشی، كتب داستانی هم مطالعه می‌كند. فردوسی‌پور زندگینامه اشخاص مهم، در دنیا را نیز مورد مطالعه قرار می‌دهد.


روزنامه نگار


شروع فعالیت رسانه‌ای وی به سال 1372 باز می‌گردد. زمانی كه فردوسی‌پور در روزنامه ابرار ورزشی در بخش خارجی‌اش، مشغول به فعالیت می‌گردد. حضور فردوسی‌پور در عرصه مطبوعات داخلی، خیلی طول نكشید چرا كه وی پس از مدتی كوتاه با توجه به مشغله‌اش در صدا و سیما نتوانست در این روزنامه به فعالیت ادامه بدهد. البته فردوسی‌پور در حال حاضر به مجله معتبرورلدساكر، مطلب می‌دهد و جزو یكی از نویسندگان معتبر این مجله در سال‌های اخیر لقب گرفته است.


زانیتا سوار


فردوسی‌پور مدت‌هاست زانتیای نوك مدادی دارد و علاقه‌ای به تغییر اتومبیل شخصی‌اش ندارد و خوشبختانه تا به حال هیچگونه تصادف خطرناكی نداشته است.


زندگی در شهرك غرب


منزل وی در یكی از خیابانهای زیبای شهر تهران واقع در شهرك غرب است. خانه‌ای مجلل، بانمایی زیبا كه دكوراسیون داخلی منحصر به فردی نیز دارد.


دزدی از منزل


حتما شنیده‌اید كه در دی ماه سال 87 از منزل فردوسی‌پور، هنگامی كه همسرش برای خرید، منزل را ترك كرده بود دزدی شده بود و بعد از مدت كوتاهی، دزد منزلش دستگیر شد. در این بخش قصد نداریم مجددا به جزییات این مطلب بپردازیم بلكه می‌خواهیم به نكته‌ای جالب توجه در این باره اشاره كنیم. در آن شب قرار بود برنامه نود، طبق معمول دوشنبه شب‌ها روی آنتن برود. از این رو فردوسی‌پور كه در استودیو حضور داشت مجبور به ترك محل كارش شد تا برای اطمینان از حال همسرش به منزل برود.


شاهدان می‌گویند عادل تنها به مدارك اصلی خود كه سرجایشان مانده بود نگاهی انداخت و هیچ توجهی به لوازم مسروقه‌اش نداشت. او بلافاصله به استودیو پخش باز می گردد و بدون هیچ گونه تشویشی، یكی از بهترین برنامه‌هایش را طبق معمول اجرا می‌كند، بی‌آنكه كسی چیزی بفهمد!


كارهای نمایشی


مجری توانمند برنامه نود در سال 84 با گروه اجرایی نمایش «فنر» همكاری كرد. او صدا پیشه گزارشگر انگلیسی را انجام داد. جالب است بدانید این نمایش درباره یك خانواده انگلیسی كه عاشق فوتبال بوده‌اند نوشته شده بود.


مترجم


تا به حال توانسته است كتاب (فوتبال در برابر دشمن) را ترجمه كند و در حال حاضر نیز مشغول ترجمه كتابی دیگر است.


طرفدار لیورپول


شاید خیلی‌ها فكر می‌كنند او یكی از طرفداران دو آتیشه شیاطین سرخ اولدرافورد است اما او بیشتر از منچستریونایتد، طرفدار لیورپول است. همیشه بازی‌های لیورپول را نظاره می‌كند و همچنان از این تیم طرفداری می‌كند.


تیم ملی انگلیس و فرانسه


در بین تیم‌های ملی نیز علاقه خاصی به تیم ملی انگلستان و تا حدودی نیز فرانسه دارد. همچنین فردوسی‌پور معتقد است تیم ملی اسپانیا یكی از بهترین تیم‌های حال حاضر جهان است و می‌تواند در جام ملت‌های اروپا و همچنین جام جهانی 2014 برزیل، از عنوان خود دفاع كند.


14 ساعت كار فشرده برای نود


یكی از پرحاشیه‌ترین برنامه‌های زنده تلویزیون، پشت صحنه‌ای فعال دارد. گروه فنی برنامه نود برای هریك از برنامه‌هایشان حدود 14 ساعت كار فشرده انجام می‌دهند. البته عادل از ظهر روز دوشنبه به اقدامات لازم برای اجرای برنامه‌هایش می‌پردازد.


هم تهیه‌كننده، هم مجری


برنامه نود جزو 3 برنامه‌ای است كه تهیه‌كننده و مجری‌اش یك فرد هستند. نود با اجرا و تهیه‌كنندگی عادل فردوسی‌پور در كنار برنامه‌های هفت و پارك ملت، در این زمره هستند. این 3 برنامه با توجه به آنكه از اقبال عمومی برخوردار گشته‌اند از قانون صدا و سیما مبنی بر عدم فعالیت همزمان یك فرد به عنوان مجری و تهیه‌كننده، مستثنی شده‌اند.


داوری در دور تند


جالب است بدانید عادل فردوسی‌پور فیلم تمامی بازی‌ها را نگاه می‌كند. او اشتباهات و شبهه‌های داوری را در دور تند انتخاب می‌كند. اتفاقی كه داور بازی در حین بازی از چشمش پوشیده می‌ماند را وی در دور تند متوجه می‌شود و آن را انعكاس می‌دهد.


غیبت در نود


وی تنها چهار بار در برنامه‌های نود حضور نداشته است. این برنامه 2 بار با اجرای مزدك میرزایی و 2 بار با اجرای رضا جاودانی به روی آنتن رفته است. البته فردوسی‌پور به خاطر سفرهای كاری از جمله حضور در جام‌جهانی 2006 آلمان و المپیك 2008 نتوانست برنامه‌اش را اجرا كند.


تغییر ظاهر عادل با نور پروژكتور


به شدت خجالتی و كم حرف است. او كاملا با آنچه در نود مشاهده می‌كنید متفاوت است. فردوسی‌پور كه در امر مجری‌گری به حاضر جوابی و پرحرفی معروف شده است با خاموش شدن پروژكتورهای استودیو، شخصیتی كاملا درون‌گرا و ساكت پیدا می‌كند. البته مولفه‌هایی همچون نقدپذیری و صبور بودن همواره با اوست.


پیشنهاد میلیاردی 2 تیم لیگ برتری


چند سال پیش و زمانی كه كمتر كسی از شخصیت عادل، مطلع بود افرادی با وی تماس می‌گیرند و از او می‌خواهند كه برای تیم ... در برنامه‌اش تعریف و تمجید كند كه با واكنش شدید عادل مواجه می‌شوند. شنیده‌های ما حاكی از آن است كه در سال 84 نیز مدیر یكی از تیم‌های لیگ برتری از عادل می‌خواهد در ازای دریافت مبلغ هنگفتی به تعریف و تمجید از عملكرد مدیریتی آن فرد بپردازد كه فردوسی‌پور بازهم آن را رد می‌كند. وی كه به اكثر مراسم تیم‌ها دعوت می‌گردد برای دور ماندن از حاشیه‌ها در هیچ كدام از آنها شركت نمی‌كند و حتی جوایز آنها را نیز قبول نمی‌كند.


مشورت با همسر


عادل فروسی‌پور علاوه بر آنكه در كارهایش با همكاران خود از جمله: فردوس كاویانی، پیمان یوسفی، مزدك میرزایی و ... مشورت می‌گیرد با همسرش نیز در هر زمینه‌ای صحبت می‌كند و از نظرات ایشان استفاده می‌كند. همسر عادل نیز همچون خودش فردی تحصیل كرده با روابط‌عمومی قوی است و نه تنها هیچ مشكلی با محبوبیت شوهرش ندارد بلكه آن را به فال نیك گرفته و معتقد است وقتی مردم كوچه و بازار، عادل را دوست دارند پس او در كارهایش موفق است.


اهل مصاحبه نیست


شماره تلفن همراه عادل، هیچ‌گاه تغییر نكرده است و از همان ابتدا برای صحبت با وی بایستی پیغام بگذارید تا جواب تلفنتان را بدهد. راستش را بخواهید او كه خود، خبرنگار بوده است كمتر با روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها مصاحبه می‌كند. البته عادل همواره سعی كرده است از حقوق قشر خبرنگار حمایت كند اما علاقه‌ای به مصاحبه كردن ندارد.


اتاق كار 6 متری


اتاقی كه وی در سازمان صدا و سیما دارد، 6 متری است. این اتاق در طبقه پنجم قرار دارد و پنجره‌اش به سمت سفارت یكی از كشورهاست. فردوسی‌پور در مدت حضورش در این اتاق، فیلم بازی‌ها را می‌بیند و به سایت‌های مختلف خبری ایران و جهان نگاهی می‌اندازد.
متنفر از سیاست


از سیاست خوشش نمی‌آید و رابطه‌ای ناسازگار با این مقوله دارد. با اینكه معتقد است؛ سیاست‌های حكومت‌ها در فوتبال جهان گاهی باعث جذابیت فوتبال می‌شود (همچون بارساورئال)، اما اعتقاد دارد نباید افراد سیاسی وارد ورزش شوند و برای تیم‌ها، تعیین تكلیف كنند. مثلا معتقد است؛ كه نباید تصمیمات سیاسی در ورزش گرفته شود! چرا كه باعث از بین رفتن روح ورزش می‌شود. او كه در مواقع لازم، نقدی هم بر عملكرد سیاسیون انجام می‌دهد عضو هیچ حزب و باندی نیست و هیچگاه از موقعیت خود برای طرفداری از سیاسیون و كسب آرا برای آنها استفاده نكرده است.
درآمد ماهیانه عادل


فیش حقوقی‌اش از صدا و سیما حدود 900 هزار تومان است كه علاوه بر آن به خاطر تهیه‌كنندگی و اجرای برنامه نود حدود یك میلیون و چهارصد هزار تومان نیز دریافت می‌كند. همچنین استاد فردوسی‌پور به خاطر تدریس در دانشگاه صنعتی شریف ماهانه حدود یك میلیون و دویست هزار تومان دریافت می‌كند.


سفر به اسپانیا


سفر را دوست دارد و وقتی فرصت پیدا می‌كند به كشورهای مختلف می‌رود تا به استراحت بپردازد. البته این اتفاق برای عادل تقریبا یكبار در سال رخ می‌دهد. وی در میان كشورها اروپایی علاقه خاصی به كشور اسپانیا دارد و تا به حال چند بازی به این كشور سفر كرده است. عادل در سفرهای خارجی‌اش نیز بی‌خیال فوتبال نمی‌شود و معمولا برای تماشای بازی‌ها به استادیوم می‌رود.


هر هفته فوتبال بازی می‌كند


فردوسی‌پور معمولا در هفته، 2 جلسه‌ای فوتبال بازی می‌كند و در جام‌های ورزشی صدا و سیما و برخی سازمان‌ها شركت می‌كند.


پورمحمدی و آقا زمانی ناظر ویژه نود


به خاطر اهمیت بالا و حاشیه‌های فراوانی كه نود همواره به دنبال خود داشته است آقای پورمحمدی به همراه حسین آقا زمانی تمامی برنامه‌های نود را تا حد امكان به صورت زنده می‌بینند و نقطه نظرات خود را پس از هر برنامه در اختیار فردوسی‌پور قرار می‌دهند.


مصاحبه با پروین را دوست دارد


علی‌رغم آنكه علی پروین سرمربی و بازیكن اسبق تیم‌ملی و پرسپولیس با برنامه نود مشكل دارد اما عادل فردوسی علاقه خاصی به مصاحبه با او دارد. فردوسی‌پور معتقد است؛ شخصیت پروین، دوست داشتنی است و اگر بتوان حرف دل پروین را شنید خیلی خوب است اما تا به حال موفق به این امر نشده است.


طرفدار دایی


به قول خودش رابطه‌اش در گذشته با علی دایی، خاكستری بود! اما حالا یكی از طرفداران او محسوب می‌شود. البته عادل در مواقعی نیز از كارهای دایی ایراد گرفته است ولی معتقد است؛ سرمربی و كاپیتان اسبق تیم‌ملی یكی از افرادی است كه موجب شده فوتبال ایران را در جهان بشناسند.


شاكی از دلالی


او معتقد است؛ دلالی در فوتبال ایران، بیداد می‌كند و همواره سعی كرده با این موضوع مبارزه كند. فردوسی‌پور معتقد است؛ نباید افراد دلال در قالب مدیر برنامه فعالیت كنند و برند بعضی از بازی‌ها را دلالان معرفی كنند.
با تشکر ویژه از آقای فرید اورتن بابت تهیه ی این مطلبطبقه بندی: « مطــالبـــ متــفرقــه »،
[ سه شنبه 4 بهمن 1390 ] [ 08:09 ب.ظ ] [ مهندس کوچولو ]
درباره وبلاگ

آدمك آخر دنیاست بخند ...
آدمك مرگ همین جاست بخند ...
دست خطی كه تورا عاشق كرد ...
شوخی كاغذی ماست بخند ...
آدمك خر نشوی گریه كنی ...
دنیا سراسر سراب است بخند ...
آن خدایی كه بزرگش خواندی ...
به خدا مثل تو تنهاست بخند ...
جدول رده بندی لیگ
آمار وبلاگ
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
??